مرغ

نمایش 1–12 از 22 نتیجه

مرغ

گوشت مرغ از جمله غذاهای مهم سر سفره ایرانی‌ها است و در اکثر وعده‌های غذایی ما جایگاه ویژه‌ای دارد. گوشت مرغ خواص بسیار بالایی دارد و همین سبب شده است که در شرایط عدم توان خرید گوشت قرمز یا به‌منظور ایجاد تنوع، به سراغش برویم. می‌دانیم که مواد معدنی و مغذی بسیار زیادی در مرغ نهفته است و شما با مصرف گوشت مرغ تازه می‌توانید به تمامی آن‌ها دست پیدا کنید. این ماده غذایی در کاهش وزن نقش بالایی را ایفا می‌کند و می‌توانید برای تنظیم کلسترول و فشار خون هم از آن استفاده کنید. از گوشت مرغ برای پیشگیری از ابتلا به سرطان هم یاد کرده‌اند و یقینا مشخص است که فواید جالبی با مصرف گوشت مرغ به بدن ما راه پیدا می‌کند و نباید آن را فراموش کنیم.

تهیه گوشت مرغ

می‌دانیم که در بین ماکیان دنیا، مرغ اصلی‌ترین جایگاه را هم در ایران و هم اکثر نقاط جهان دارد. مرغ با قدمت زیادی توسط مردم پرورش داده شده و از گوشت و تخم آن استفاده می‌کنند. پرورش آن به شیوه‌های مختلف در بین مردم رواج داشته است و اتفاقا جالب است بدانید که انواع مختلفی هم دارد. آن دسته از مرغ‌هایی که در در فضای باز پرورش داده می‌شوند، به مرغ ارگانیک مشهور هستند و یک سری از مرغ‌ها هم که بدون دخالت و به‌صورت طبیعی رشد پیدا می‌کنند، مرغ‌های طبیعی نام‌گذاری شده‌اند. مرغ‌هایی که معمولی هستند، برخلاف تعریف، اجازه آزاد بودن ندارند و در قفس از آن‌ها نگهداری می‌شود.

مرغ‌های ارگانیک بهترین نوع مرغ است که کاملا با نظارت پرورش داده شده و اجازه نمی‌دهند که در معرض عوامل بد قرار گیرند. عوامل بد می‌تواند روی تخم و کیفیت گوشت آن‌ها تاثیرگذار باشد و به‌همین دلیل، با نظارت بیشتر و گذاشتن سر استانداردهای خاص، باعث می‌شود که با کیفیت‌ترین گوشت ممکن را دریافت کنیم. به همین دلیل است که قیمت گوشت مرغ ارگانیک هم از همه موارد بالاتر است. یک نوع مرغ دیگر به‌نام مرغ آزاد داریم که اجازه رها شدن دارد و به‌شکل کاملا طبیعی در طبیعت رشد پیدا می‌کنند. بدین ترتیب، مرغ معمولی معمولا بدترین نوع مرغ است و از هورمون‌های خاص برای رشد غیر طبیعی آن هم استفاده می‌کنند.

مرغ‌هایی که ارگانیک هستند، شرایط سالم‌تری برای رشد و تغذیه دارند و می‌توانند بدون استفاده از دارو چرخه مناسبی را برای نمو داشته باشند. این مرغ‌ها واکسن خودشان را هم سر موقع دریافت می‌کنند و خواص آن‌ها در بیشترین حد خود قرار دارد. قیمت گوشت مرغ ارگانیک در چنین شرایطی مناسب و استاندارد دیده می‌شود و برای یک تغذیه سالم‌تر، ما نیز توصیه می‌کنیم که به سراغ این قبیل از مرغ‌ها بروید. در ادامه خواص گوشت مرغ تازه را برای شما مطرح کرده و در مورد هر کدام توضیحاتی را نیز ارائه می‌دهیم. در الو گوشت می توانید مرغ کشتار روز را با قیمت منصفانه تهیه کنید.

ارزش غذایی و خرید مرغ تازه

با توجه به اینکه خواص مربوط به مرغ، از ارزش غذایی آن نشات می‌گیرد، بهتر است که اشاره‌ای هم به این موضوع داشته باشیم. ما باید بدانیم که چه موادی در یک گوشت مرغ تازه وجود دارد و چه نسبتی باید حتما در مرغ وجود داشته باشد تا بتوانیم بدون استرس از آن استفاده کنیم. طبق استانداردی که سازمان USDA تعیین کرده است، هر ۱۰۰ گرم مرغ معمولا دارای ۶۵ گرم است بوده و ۲۱۵ کیلوکالری هم انرژی دارد. بنابراین، گزینه بسیار مناسبی برای کاهش وزن خواهد بود. میزان پروتئین آن ۱۸ گرم بوده و ۱۵ گرم هم چربی در کنار آن قرار دارد. میزان چربی اشباع آن تنها ۴ گرم تعیین شده و ۱۱ میلی‌گرم هم کلسیم دارد.

میزان کلسترول این محصول ۷۵ میلی گرم بوده و ۰.۹ میلی گرم هم آهن در آن جای گرفته است. با خرید گوشت مرغ می‌توانید از ۲۰ میلی‌گرم منیزیم و ۱۴۷ میلی گرم هم فسفر برخوردار شوید. در نهایت به پتاسیم، سدیم و زینک می‌رسیم که به ترتیب، ۱۸۹، ۷۰ و ۱.۳ میلی‌گرم را به خود اختصاص داده‌اند. ویتامین‌های متعددی هم در مرغ‌ها وجود دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به ویتامین سی، ویتامین ب ۱۲ و همچنین ویتامین دی اشاره کنیم. با دانستن چنین مواردی، ارزش غذایی و خرید مرغ برای سلامتی ما بیشتر نمایان خواهد شد و در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

خواص گوشت مرغ

همان‌طور که دیدید، سینه مرغ دارای ۳۱ گرم پروتئین در هر ۱۰۰ گرم است و یکی از بهترین منابع پروتئین برای بدن شما خواهد بود. ورزشکاران ارزش این ماده را بیشتر درک می‌کنند و معمولا در برنامه غذایی خودشان هم همواره گوشت مرغ را جای می‌دهند. پروتئین برای کاهش وزن هم خوب است و از اسید آمینه تشکیل می‌شود که عنصر اصلی ماهیچه‌ها نیز شناخته می‌شود. به‌طور کلی، میزان مجاز استفاده از پروتئین در روز، ۱ گرم در هر ۱ کیلوگرم وزن بدن است. ورزشکاران به‌طور مثال، می‌توانند ۰.۶ الی ۰.۹ گرم در هر ۵۰۰ گرم مصرف کنند.

مواد معدنی سرشار

شما می‌توانید با مصرف گوشت مرغ تازه از ویتامین‌ها و مواد معدنی متنوع برخوردار شوید. فراموش نکنید که ویتامین‌هایی مانند ویتامین ب، برای رفع اختلالات پوستی بسیار مناسب است و اجازه نمی‌دهد که آب مروارید تشکیل شود. سیستم ایمنی بدن شما هم به‌همین تریب تقویت شده و می‌توانید ضعف مربوط به دستگاه گوارش خود را نیز از بین ببرید. در چنین شرایطی، وضعیت سیستم عصبی شما هم در شرایط ایده آل بوده و کاملا از آن راضی خواهید بود. ویتامین‌هایی که در گوشت مرغ وجود دارد، اجازه بروز اختلالات قبلی را نداده و حتی برای افرادی که دیابت دارند هم موثر است.

از بین ویتامین‌های دیگر، می‌توانیم به ویتامین D اشاره کنیم. این نوع ویتامین کمک می‌کند که استخوان‌های قدرتمندتری داشته و کلسیم مورد نیاز بدن خود را هم دریافت کنید. با ویتامین A می‌توانید بینایی خود را هم در شرایط بهتری قرار دهید. مواد معدنی مانند آهن هم در تولید هموگلوبین نقش بسیار خوبی را ایفا می‌کنند. همان‌طور که گفتیم، با خرید گوشت مرغ می‌توانید از پتاسیم و سدیم الکترولیت هم در بدن خود برخوردار شوید که برای عملکرد بهتر مغز و حتی مراقبت ویژه از دندان کاربردی هستند. شما می‌توانید ضعف مربوط به تایم‌های خاصی از روز را هم با مصرف گوشت مرغ تازه برطرف کرده و نگرانی از بابت وارد شدن مواد مضر به بدن خود را نداشته باشید.

کاهش وزن و کنترل فشار خون

شما به‌جای مصرف هزاران غذای مضر، می‌توانید گوشت مرغ تازه را در برنامه غذایی خود قرار داده و اجازه افزایش وزن به خودتان ندهید. گوشت مرغ یکی از بهترین‌ها است و موادی دارد که علاوه بر کاهش وزن، به عضله سازی ورزشکاری هم کمک خواهد کرد. سینه مرغ بهترین جای مرغ برای این منظور است و سعی کنید که در وعده‌های غذایی خود حتما آن را قرار دهید. شما می‌توانید کمترین میزان کالری را به این واسطه دریافت کنید. محصولات لبنی و سبزیجات هم به‌عنوان مکمل خوب،‌ می‌توانند کمک کنند که کاهش چربی و وزن بدن را سریع‌تر انجام دهید.

برای اینکه فشار خون مناسب و متعادلی داشته باشید، گوشت مرغ تازه را در برنامه خود قرار دهید. حتی اگر هم‌اکنون فشار خون بالایی دارد، داشتن رژیم حاوی گوشت مرغ کمک زیادی به شما خواهد کرد. مطالعات بسیاری نشان داده است که بسیاری از مردم جهان که با مشکل فشار خون مواجه بوده‌اند، می‌توانند با مصرف منظم گوشت مرغ تازه این معضل را پایان داده یا حداقل از شدت آن بکاهند. در کنار آن، باید به سرطان هم اشاره کنیم که همواره ماهی‌خواران و مرغ‌ خواران به میزان کمتری نسبت به کسانی که گوشت قرمز مصرف می‌کنند، به آن مبتلا خواهند شد.