ماهی

نمایش 1–12 از 18 نتیجه

نمایش9121824

ماهی

ماهی یک ماده غذایی با پروتئین بالا و کم چرب است که طیف وسیعی از فواید سلامتی را به همراه دارد. ماهی‌هایی که گوشت سفیدی دارند، نسبت به سایر منابع پروتئین حیوانی دارای چربی کمتری هستند و ماهی‌های روغنی هم سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ یا چربی‌های خوب خواهند بود. از آن‌جایی که بدن انسان نمی‌تواند مقادیر قابل توجهی از این مواد مغذی ضروری را تولید کند، ماهی بخش مهمی از رژیم غذایی است. ماهی یک سری چربی‌های بد هم دارد که معمولا در گوشت قرمز یافت و می‌شود و اسیدهای چرب امگا ۶ هستند.

چرا امگا ۳ برای سلامتی مفید است؟

تعداد فزاینده‌ای از شواهد نشان می‌دهد که اسیدهای چرب امگا ۳ فواید زیادی برای سلامتی دارند. آن‌ها با ایفای نقش در تنظیم لخته شدن خون و انقباض عروق، به حفظ سلامت قلب و عروق کمک می‌کنند. این ماده برای رشد عصبی قبل از تولد و پس از زایمان هم بسیار مهم است. این ماده می‌تواند التهاب بافت را کاهش دهد و علائم آرتریت روماتوئید را نیز کاهش خواهد داد. این ماده می‌تواند نقش مفیدی هم در آریتمی قلبی داشته باشد و در نهایت ضربان نامنظم قلب را کاهش می‌دهد. از این ماده می‌توانید در کاهش افسردگی و توقف زوال ذهنی هم استفاده کنید که بیشتر افراد مسن از آن برخوردار خواهند بود.

امگا ۳ موجود در ماهی تازه بیشتر فواید سلامتی را دارد. ماهی‌هایی که سرشار از امگا ۳ هستند، آلاینده‌های محیطی کمتری دارند و دوستدار محیط زیست محسوب می‌شوند. ماهی قزل آلا وحشی از آلاسکا که به‌صورت تازه، منجمد یا کنسرو شده در اختیار شما قرار می‌گیرد، از این بین است. می‌توانید از ماهی خال مخالی اقیانوس اطلس هم استفاده کرده یا سراغ ساردین، سمور ماهی و گزینه‌های دیگر بروید. ماهی تن آلباکور آمریکایی و کانادایی هم می‌توانند منبع بسیار خوبی برای این ماده غذایی باشند. علاوه بر خوردن ماهی، راه دیگری هم برای مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارد و آن هم استفاده از مکمل‌های موجود در فروشگاه است. روغن ماهی هم از ماهی‌هایی که به‌عنوان غذای انسان صید می‌شوند، تهیه می‌شود. در الو گوشت تازه ترین ماهی های شمال و جنوب ایران را به راحتی بررسی و خریداری کنید.

ماهی‌های کوچکی که برای غذای حیوانات صید می‌شوند هم دارای چنین خاصیتی هستند. ماهی آنچوی پرو دقیقا چنین حالتی دارد. یک نکته حیاطی که در این زمینه وجود دارد، آلاینده‌هایی مانند PCB ها در روغن ماهی است که تجمع کرده و بنابراین، ممکن است مشکل‌ساز باشند. البته منابع دیگر هم برای اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارند که به شیوه‌های متفاوت می‌توانید به سراغ‌شان روید.

منابع دیگر اسیدهای چرب امگا ۳

منابع جایگزین امگا ۳ از منابع زمینی مانند دانه کتان، گردو و جوانه گندم به دست می‌آیند. این در حالی است که هنوز هم مفید به فایده هستن. به نظر نمی‌رسد که این اقلام مانند امگا ۳ موجود در ماهی، صدف‌ها و جلبک‌های دریایی، برای سلامتی مفید باشند. با خرید ماهی به‌طور کلی یک منبع غذایی سالم خواهید داشت و در بیشتر موارد هم می‌توانید آن را با خیال راحت مصرف کنید. اما بسته به سن و شرایط سلامتی خود، گاهی اوقات باید مقدار ماهی مصرفی خود را محدود کنید. کودکان، خردسالان و زنان در سنین باروری، با مصرف بیش از حد ماهی‌های آلوده، می‌توانند به شدت روی رشد و نمو کودک تاثیرگذار باشند.

زنان و مردان مسن‌تر هم اگر وعده غذایی دریایی خودشان را بیش از حد کنند، ممکن است که امگا ۳ با میزان زیادی وارد بدن خود کرده و باز هم مشکلاتی را به همراه داشته باشند. مصرف ماهی تازه در شرایط متنوعی بسیار عالی است، اما افرادی که در معرض خطر بالای بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند، باید خطر ابتلا به بیماری سرطان ناشی از مصرف ماهی ابتلا به آلودگی PCB را در نظر داشته باشند. در این صورت است که فواید امگا ۳ وارد عمل شده و می‌تواند پیشگیری کننده خوبی از ابتلا به سرطان باشد. با این حال، این مواد شیمیایی علاوه بر سرطان، باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی می‌شوند.

با خرید ماهی بخش مهمی از رژیم غذایی خود را تامین خواهید کرد و می‌توانید زنجیره بلند بالایی از مواد مغذی را وارد بدن خود کنید. ویتامین دی و سلنیوم هم از جمله آن‌ها است و میزان بالای پروتئین در این ماده غذایی سبب شده است که به‌عنوان یک وعده عالی بتوانید برای تناسب اندام هم از آن استفاده کنید. خوردن ماهی تازه به‌عنوان راهی عالی برای مبارزه با بیماری‌های قلبی شناخته شده است و می‌توانید ضربان قلب خود را هم کاهش دهید. عملکرد عروق شما با مصرف آن بهبود پیدا کرده و گلیسیرید را هم کاهش می‌دهد. شواهد قوی و خوبی هم وجود دارد که دستورالعمل‌های غذایی متنوع از ماهی سبب می‌شود که التهاب روده کاهش پیدا کرده و نیازی به مصرف داروهای شیمیایی نداشته باشید.

فواید جالب خرید ماهی

در یک تجزیه و تحلیل جامع از مطالعات انسانی، مشخص شده است که با مصرف ماهی می‌توانید مرگ براساس بیماری قلبی را تا یک سوم کاهش دهید. مطالعات دیگر هم نشان می‌دهد که چربی‌های موجود در ماهی تازه برای رشد بهینه مغز و سیستم عصبی نوزاد بسیار مهم است. فرزندان زنانی که در طول دوره ماهیانه، امگا ۳ کمتری مصرف کنند، بارداری و شیردهی آن‌ها دچار خلل خواهد شد. خوردن ماهی می‌تواند از ابتلا شما به بیماری آلزایمر هم جلوگیری کند. می‌توانید با مصرف ماهی با رعایت تعادل، از مضرات آن دوری جسته و همواره زندگی شاد و مفرحی داشته باشید. با دو وعده غذایی ماهی در هفته، می‌توانید مقادیر خوبی از مواد معدنی یاد شده را وارد بدن خود کنید.

توصیه‌هایی هم در مورد ایمنی ماهی‌های صید شده وجود دارد که بهتر است به آن‌ها توجه کنید. توصیه‌ها بیشتر برای زنان باردار و شیرده بوده و آن‌ها باید مصرف خودشان را پایین آورده و تنها از گونه‌های خاصی مصرف کنند.  ممکن است که برخی از افراد به‌دلیل بو و طعم متفاوت ماهی به سراغ آن نروند. خوشبختانه امروزه شیوه‌های بسیار خوبی برای طعم‌دار کردن ماهی وجود دارد که می‌توانید به سراغش بروید. طبخ سنتی ماهی را هم داریم که در آشپزی ایرانی وجود داشته و می‌توانید برای تغییر طعم و بوی ماهی، از این راهکارهای سنتی براساس فرهنگ کشورمان هم استفاده کنید. لزوم توجه به آن‌ها بالا بوده و بهتر است که امکان خوردن مداوم ماهی را با چنین راهکاری برای خود فراهم کنید.

نکات مهم پیرامون مصرف ماهی

همواره در مصرف باید توجه کنید که محصولات تازه و با کیفیت را انتخاب کنید. گوشت سفید مانند مرغ و بوقلمون چربی اشباع کمتری نسبت به گوشت قرمز دارد. اگر گوشت ماهی از پیش بسته بندی شده را انتخاب می‌کنید، برچسب تغذیه آن را بررسی کرده و ببینید که چه میزان چربی در آن وجود دارد. بهتر است که چربی را همواره دور بریزید. برای کاهش میزان چربی، از سرخ کردن محصولات خودداری کنید. روش‌های آشپزی سالم‌تری مانند پخت کبابی، خورش یا موارد دیگر هم وجود دارد که می‌توانید به سراغش بروید.

همیشه بیاد داشته باشید که می‌توان با مصرف غذاهای لذیذ هم سالم زندگی کرد و ماهی یکی از گزینه‌هایی است که می‌توانید به سراغش بروید. با طعم‌دار کردن ماهی می‌توانید به‌عنوان یک گزینه جایگزین نسبت به گوشت قرمز از آن استفاده کنید. ماهی تازه را می‌توانید از بنادر تهیه کرده و واسطه‌ها را کاهش دهید. در هنگام نگهداری آن در دمای فریزر و یخچال هم دقت لازم را داشته و قبل از مصرف حتما به کیفیت آن توجه کنید. با مصرف ماهی می‌توانید پروتئين لازم ورزشکاری را کسب کرده و یک وعده بعد از تمرین عالی داشته باشید.