ماکیان

نمایش دادن همه 10 نتیجه

ماکیان
می‌دانیم که ماکیان به دسته‌ای از پرندگان گفته می‌شود که انسان‌ها از آن‌ها برای تخم ریزی و گوشت‌شان استفاده می‌کند و پرندگان و مرغان زیادی در زیر دسته آن قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به مرغ خانگی و بوقلمون اشاره کنیم که هر کدام می‌توانند از جمله مصارف اصلی گوشت برای انسان باشند. بنابراین، ما از ماکیان در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم و اتفاقا، جزو پر مصرف‌ترین گوشت‌ها برای جهانیان هم از آن یاد می‌کنند. گوشت و مرغ منعی عالی از پروتئین برای بدن هستند و می‌توانند بسیاری از مواد مغذی دیگر مورد نیاز بدن را فراهم کنند.

از این بین می‌توانیم به ید، آهن، روی، ویتامین‌ها و اسیدهای چرب ضروری اشاره کنیم. بنابراین، کاملا ایده خوبی است که هر هفته گوشت و مرغ را در برنامه غذایی خود قرار داده و به‌صورت متعادل از آن‌ها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که باید همواره سعی در استفاده از نسخه‌های سالم‌تر آن‌ها داشته باشید و تا حد امان چربی زیاد و فرآوری نشده را وارد بدن خود نکنید. می‌توانید به اندازه وعده‌های توصیه شده از آن‌ها مصرف کرده و بدن خود را سالم نگه دارید. همواره باید از مصرف بیش از حد نمک و چربی‌های اشباع شده هم خودداری کنید. خرید ماکیان می‌تواند گزینه خوبی برای زندگی سالم‌تر باشد.

اهمیت گوشت و مرغ
گوشت و مرغ منابع بسیاری خوبی از پروتئین هستند و برای رشد و نمو هم اهمیت بالایی خواهند داشت. آیا می‌دانستید که این مواد سرشار از مواد دیگر هم هستند و برای سلامتی به آن‌ها نیاز دارید؟ موادی مانند ید برای کمک به بدن جهت تولید هورمون تیروئید لازم و ضرروری است و آهن هم کمک می‌کند که حمل اکسیژن در بدن شما به بهترین شکل ممکن انجام شود. می‌توانید از روی برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن خود استفاده کرده و همچنین پوست شاداب‌تری داشته باشید. رشد شما به استفاده از ماکیان بستگی دارد و می‌توانید سلامت را هم در باروری داشته باشید.

ویتامین ب ۱۲ هم برای سیستم عصبی بدن شما لازم و ضروری است و می‌توانید از امگا ۳ برای حمایت بیشتر از سلامت قلب و مغز بهره ببرید. دریافت میزان مناسبی از گوشت و مرغ هم اهمیت دارد. یکی از نکات گیج کننده ماجرا در این است که بسیاری از افراد نمی‌دانند چه میزان باید ماکیان تازه در برنامه غذایی خود داشته باشند. دستورالعمل‌های رژیم غذایی می‌گویند که هر روز بین ۱ الی ۳ وعده باید مصرف گوشت و مرغ بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، توفو، آجیل، دانه‌ها، حبوبات یا لوبیا را مصرف کنید. در دوران بارداری هم ۳ الی ۴ وعده مصرف غذا توصیه شده است و برای اطمینان از دریافت کافی آهن و روی، حدود نیمی از این وعده‌ها باید گوشت قرمز بدون چربی باشد.

وعده استاندارد ماکیان
یک وعده استاندارد گوشت قرمز بدون چربی می‌تواند شامل گوشت گاو، بره، گوساله، بز یا موارد مشابه باشد. میزان ۸۰ گرم ماکیان بدون چربی هم می‌تواند عالی باشد که شامل مرغ و بوقلمون در کنار گزینه‌های مشابه دیگر خواهد بود. این میزان را باید در وعده‌های غذایی هفتگی خود داشته باشید تا از بسیاری از خطرات مربوط به سلامتی دوری کنید. اگر بیش از حد گوشت قرمز می‌خورید، می‌توانید برای به تعادل کشیدن آن، ترکیبی از ماکیان تازه را نیز در برنامه خود قرار دهید. کودکان و زنان هم باید بیشتر به این موضوع توجه نشان دهند.
روش‌های سالم‌تر برای طبخ ماکیان
روش‌های بسیار خوبی برای پخت ماکیان وجود دارد و بهتر است که نکاتی که در ادامه می‌آوریم را مورد توجه قرار دهید. سعی کنید که گزینه‌های بدون چربی از ماکیان را در برنامه خود قرار دهید. این روش شروع خوبی برای وعده‌های غذایی شما خواهد بود و گاها هم می‌توانید از گزینه‌های با چربی بالاتر استفاده کنید. گوشت را به‌جای سرخ کردن، کباب کنید و هنگام پختن هم روغن اضافه نکنید. از ماریناد کم چرب استفاده کرده و به ماکیان خود طعم و مزه عالی اعطا کنید. مارینادها گوشت شما را نرم می‌کنند و در طول پخت هم آن را مرطوب نگه خواهند داشت.

هنگامی که ماکیان را تفت می‌دهید، آن‌ها را روی یک توری فلزی در بالای ماهیتابه قرار دهید تا چربی آن‌ها کشیده شود. زمانی که خورش‌ها، کاری‌ها و کاسرول‌ها را آهسته می‌پزید، باید سعی کنید که گوشت یا مرغ کمتری در آن قرار دهید و سبزیحات و حبوبات بیشتری را اضافه کنید. این شیوه بسیار عالی است و بدین شیوه می‌توانید ماکیان تازه را در برنامه غذایی خود قرار دهید. بر حسب سلیقه می‌توانید به سراغ انواع ماکیان رفته و البته قیمت ماکیان هم در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا مرغ خانگی گزینه‌ای عالی و کم هزینه برای مصرف است، اما گوشت شتر مرغ و گوشت بوقلمون هم می‌توانند جایگزین‌های بهتری برای شما باشند.
طبخ و خرید ماکیان تازه
شما با طبخ صحیح ماکیان می‌توانید هر نوع باکتری را از بین برده و بدین شیوه، از خود و خانواده خود در برابر مسمویت غذایی محافظت کنید. روش‌های پخت ایمن به نوع گوشت یا مرغ بستگی دارد. مقداری از ماکیان تازه را باید تا انتها بپزید. این بدان معنی است که تا زمانی که آب کم کاهش پیدا کند و به مرحله برش زدن آن برسید، باید روند طبخ ادامه پیدا کند. در این شرایط، داخل آن‌ها نباید صورتی یا قرمز باشد. طیور مانند بوقلمون، اردک و غاز در این دسته قرار دارند و باید تا آخر آن‌ها را طبخ داده و سپس در وعده‌های غذایی از آن‌ها استفاده کنید.
بهترین راه برای نگهداری از ماکیان
نگهداری ایمن از ماکیان تازه به جلوگیری از گسترش باکتری‌ها منجر خواهد شد و خطر مسمویت غذایی را هم کاهش می‌دهد. نکاتی برای نگهداری ایمن گوشت و مرغ در یخچال وجود دارد که باید به آن توجه نشان دهید. ماکیان تازه بسته بندی نشده را در ظروف تمیز و در سردترین قسمت یخچال خود در دمای ۰ الی ۳ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید. اگر ظرف تهویه شود تا هوا داخل آن جریان داشته باشد، می‌توانید تا ۵ روز ان را نگهداری کنید. سطح گوشت کمی خشک می‌شود، اما رشد میکرو ارگانیسم‌ها را متوقف خواهید کرد.

شما می‌توانید ماکیان را در بسته بندی اصلی خود گذارید. اما این روند سبب می‌شود که رطوبت به دام افتاده و باکتری‌ها در آن رشد کنند. گوشتی که در یک بسته بندی مغازه نگهداری می‌شود، باید در عرض ۳ روز مصرف شود. قبل از نگهداری تکه‌های مرغ تازه در یخچال، پوشش پلاستیکی آن را برداشته و گوشت را خوب بشویید. سپس می‌توانید آن را با جوله کاغذی خشک کنید و در یک جای تمیز قرار دهید. این شرایط عالی باید برای ماکیان فراهم شود تا مصرف آن‌ها ضرری برای شما نداشته باشد. ماکیان سرشار از فواید جذاب برای بدن هستند و پروتئین مورد نیاز بدن شما را تامین خواهند کرد.
نقش مهم پروتئین
اگر به تناسب اندام پرداخته یا ورزش دیگری را انجام می‌دهید، بیش از بقیه به اهمیت پروتئین واقف هستید. یک ورزشکار باید برنامه تغذیه حرفه‌ای داشته و میزان مورد نیاز پروتئین بدن خود را تامین کند. ماکیان یکی از بهترین منابع برای این منظور هستند و به‌همین دلیل هم مورد توجه قرار دارند. می‌توانید به‌صورت روزانه حداقل برای یک وعده از ماکیان تازه مصرف کنید. قیمت ماکیان هم نسبت به گوشت‌های دیگر بسیار پایین‌تر است و می‌توانید به‌عنوان جایگزین از آن استفاده کنید. با خرید ماکیان می‌توانید علاوه بر پروتئین، انواع ویتامین که مورد نیاز بدن شما است را هم تامین کنید.