الوگوشت مگ
0

گوشت بوقلمون برای بیماران کلیوی ( تغذیه سالم برای کلیه ها )

بازدید 25

زمانی که در معرض خطر از دست دادن کلیه‌های خود هستید، تغذیه صحیح می‌تواند برای شما اثرگذار باشد. امروز به سوالی می‌پردازیم که مدت‌ها است در ذهن بیماران کلیوی وجود دارد، اینکه آیا بیماران کلیوی می‌توانند بوقلمون بخورند؟ ما به آن فکر کردیم و تصمیم گرفتیم کمی بیشتر درباره این موضوع تحقیق کنیم. بنابراین ما در مورد بوقلمون برای بیماران کلیوی و رژیم غذایی دیگری که باید در هنگام بیماری کلیوی رعایت کنند، به شما اطلاعات لازم را ارائه دهیم.

تاثیر گوشت بوقلمون برای بیماران کلیوی

کلیه‌ها نقش مهمی در انتقال خون تصفیه شده در سراسر بدن دارند. آنها مسئول پاکسازی مواد زائد از خون و متعادل کردن مایعات موجود در کلیه هستند. هنگامی که گلومرول‌ها، خوشه‌های کوچک در کلیه‌ها آسیب می‌بینند و کارایی خود را در فیلتر کردن مواد زائد و سموم از دست می‌دهند. این اختلال می‌تواند منجر به بیماری‌های کلیوی مختلفی شود و بنابراین برای بیماران کلیوی بسیار مهم است که در طول درمان و پس از آن رژیم غذایی مناسبی داشته باشد. 

برگردیم به پرسش اول این مقاله، شما به دنبال این بودید که آیا بیماران کلیوی می‌توانند بوقلمون بخورند؟ خب این بستگی به مرحله و نوع بیماری شما دارد. به طور عمده سه نوع بیماری کلیوی وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

 • اختلال حاد کلیوی: نوعی اختلال است که در آن کلیه‌ها به طور ناگهانی از کار میفتند.
 • بیماری مزمن کلیه: نوعی بیماری کلیوی است که در آن کلیه‌های برای مدت طولانی تحت تأثیر بیماری قرار گرفته‌اند. اما علائم خفیف هستند و به همین دلیل، شما هیچ اقدام احتیاطی برای مدیریت بیماری‌های کلیوی یا نارسایی کامل انجام نمی‌دهید.
 • بیماری کلیه پلی کیستیک: نوعی بیماری کلیوی است که بیشتر ژنتیکی می‌باشد و افراد این بیماری را از والدین بیولوژیکی خود به ارث می‌برند.

در بیماری مزمن کلیوی، کلیه‌ها همچنان برای حذف مایعات، پتاسیم، فسفر و پروتئین از خون کار می‌کنند. بنابراین، می‌توانید رژیم غذایی متعادلی از نظر پروتئین، پتاسیم و فسفر داشته باشید تا بدن به درستی عمل کند. برای کاهش سرعت پیشرفت این عارضه، بیمار کلیوی باید به محدودیت‌های غذایی پیشنهاد شده توسط متخصص تغذیه پایبند باشد. 

وقتی صحبت از بیماری کلیوی می‌شود، بیماران همیشه به دنبال مشاوره با متخصص تغذیه هستند که آیا می‌توانند گوشت بوقلمون مصرف کنند یا خیر. ابتدا باید بگوییم گوشت مرغ به اندازه گوشت بوقلمون سرشار از چربی، سدیم، فسفر و پتاسیم نیست. یک تکه 10 گرمی گوشت سینه بوقلمون پخته، بدون استخوان و بدون پوست، حاوی تقریباً 220 میلی گرم پتاسیم، 63 میلی گرم سدیم و 192 میلی گرم فسفر است.

گوشت بوقلمون را نمی‌توان در میان منابع غنی پتاسیم قرار داد زیرا کمتر از 10 درصد از مقدار توصیه شده مواد معدنی در هر بخش را تامین می‌کند. بنابراین، بیمار در مرحله بیماری مزمن کلیه، مجاز به مصرف گوشت بوقلمون بدون استخوان و بدون پوست تنها به مقدار محدود است. چون مقدار زیاد پتاسیم برای بیماران کلیوی خطرناک است. پس باید در مصرف گوشت بوقلمون احتیاط شود. با این حال، گوشت مرغ بهترین گوشت برای بیماران کلیوی است.

سدیم و نمک را رژیم غذایی خود کنار بگذارید

فشار خون یکی از مشکلات شایعی است که یک بیمار کلیوی از آن رنج می‌برد. معمولاً بیماران مبتلا به بیماری کلیوی، فشار خون بالا را علامت می‌دهند اما در مراحل شدید، این مشکل به عنوان عارضه کلیوی شدید نیز ظاهر می‌شود. بدن شما می‌تواند تنها تا 2 هزار میلی گرم سدیم و نمک را بپذیرد. به جای خرید غذاهای فرآوری شده، گوشت تازه بخرید و آن را سریع طبخ کنید.  ارزش غذایی را برای هر چیزی که می‌خرید، بررسی کنید و فقط غذای کم سدیم را به سبد خرید خود اضافه نمایید.

به دنبال جذب پروتئین مناسب باشید

قبل از اینکه برای خوردن مرغ هیجان زده شوید، باید از نوع بیماری کلیوی خود آگاه باشید. همه بیماری‌های کلیوی یکسان نیستند و همه افراد سازگاری یکسانی برای تحمل عواقب آن ندارند. همیشه باید قبل از انجام هر گونه اقدامی با پزشک خود مشورت کنید. هنگامی که پروتئین مصرف می‌کنید، مقدار ضایعاتی که کلیه‌ها باید فیلتر کنند، افزایش می‌یابد. غذاهای غنی از پروتئین را باید در رژیم غذایی خود محدود کنید. در زیر انواع غذاهای غنی از پروتئین آورده شده‌اند:

 1. مرغ: سینه مرغ بدون پوست انتخاب کنید. مرغ بدون پوست دارای پتاسیم، فسفر و سدیم کمی است. اگر سینه مرغ دارای پوست باشد، حاوی مقادیر بالایی از مواد مغذی ذکر شده است که شاید بر بیماران کلیوی تأثیر منفی بگذارد. 
 2. ماهی و گوشت قرمز: ما معمولاً از توصیه مصرف این نوع گوشت به هر کسی خودداری می‌کنیم. با این حال، چند مورد از شرایطی وجود دارند که در آنها به بیماران اجازه می‌دهیم در طول درمان آیورودا ماهی تن مصرف کنند. اما باید از مصرف گوشت قرمز پرهیز کرد.
 3. تخم مرغ: تخم مرغ مهم‌ترین منبع پروتئین است. مشخص است که یک بیمار کلیوی باید فقط قسمت سفیده تخم مرغ را مصرف کند زیرا زرده تخم مرغ حاوی مقادیر زیادی پتاسیم، فسفر و سدیم است که برای هر بیمار کلیوی خطرآفرین محسوب می‌شود.
 4. شیر و محصولات شیر: شیر منبع عالی کلسیم، پروتئین، فسفر و پتاسیم است. از این رو، به هر بیمار کلیوی توصیه نمی‌شود.

مصرف غذاهای مناسب برای قلب و کلیه‌ها را افزایش دهید

چرا وقتی می‌خواهید در مورد کلیه‌ها بدانید، از سلامت قلب و عروق صحبت می‌کنیم؟ این مهم بدین دلیل است که قلب و کلیه‌ها با هماهنگی با یکدیگر در گردش صحیح فیلتر کردن خون کار می‌کنند. کلیه‌ها خون را فیلتر کرده و به قلب منتقل می‌کنند. هرچه کلیه‌ها سالم کار کنند، سلامت قلب و عروق نیز سالم‌تر خواهد بود. غذاهای مفید برای سلامت قلب و عروق به شرح زیر هستند:

 • غذای کبابی
 • غذای آب پز
 • غذاهای برشته شده
 • استفاده از روغن زیتون یا روغن کرچک
 • مرغ بدون پوست و ماهی تن
 • استفاده از سنگ نمک و فلفل سیاه
 • میوه‌ها و سبزیجات تازه
 • شیر کم چرب
 • سفیده تخم مرغ

از غذاهایی استفاده کنید که فسفر کمتری دارند

از انواع غذاهای غیر غنی از فسفر استفاده کنید. مصرف زیاد فسفر می‌تواند به سلامت قلب و سلامت کلیه‌ها منجر شود. این غذاها برای محافظت از استخوان‌ها و جریان خون ضروری هستند. در زیر چند نکته مهم در مورد این غذاها وجود دارند:

 • فقط میوه‌ها و سبزیجات تازه بخورید و از غذاهای کنسرو شده، منجمد و فرآوری شده خودداری کنید.
 • غلات سبوس‌دار و بلغور جو دوسر را با نان، برنج آب پز و پاستا جایگزین کنید.
 • شیر برنج را جایگزین شیر نمایید.
 • نوشابه‌های تیره را با چای سبز و لیموناد جایگزین کنید.

کلام آخر

بیماران کلیوی می‌توانند بوقلمون را با کندن پوست بخورند. این گوشت نباید تند و روغنی طبخ شود و برای پخت آن، از روغن زیتون یا روغن کرچک استفاده کنید. از مصرف گوشت قرمز باید خودداری کرد. هنگامی که به مرحله بالایی از بیماری مزمن کلیه مبتلا می‌شوید، مشورت با یک متخصص تغذیه برای دانستن اینکه کدام غذاها سالم هستند و کدام غیر مفید، بسیار مهم است. پیروی از دستورالعمل‌های متخصص تغذیه به حفظ کیفیت زندگی و کاهش سرعت پیشرفت بیماری کلیوی کمک می‌کند.

تمام مطالب فوق در تحریریه ی الو گوشت تهیه شده است و استفاده از آن برای مصارف غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع است. در مجله سلامت و آشپزی الو گوشت می توانید اطلاعات به روزی از دنیای تغذیه و سلامت کسب کنید و با نگاهی باز از فروشگاه اینترنتی الو گوشت محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.